O czym powinien pamiętać rolnik uprawiający soję?

 Każdemu rolnikowi zależy na uzyskaniu plonów jak najlepszej jakości. Aby jednak było to możliwe, konieczna jest prawidłowa uprawa roślin Jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych jest niewątpliwie soja. O czym należy pamiętać sadząc ją i jakie porady dla rolników warto zastosować?

Co warto wiedzieć o soi?

 Przygodę z uprawą soi warto rozpocząć od dowiedzenia się czegoś o niej. Należy mieć na uwadze, że soję można wykorzystać zarówno jako pokarm dla ludzi jak i dla zwierząt. Roślina ta jest bogata w białko, dlatego duże jej spożycie charakteryzuje wegetarian i wegan. Żaden rolnik nie powinien mieć więc trudności ze sprzedażą swoich plonów. 

Soja jest rośliną strączkową, a więc żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Korzenie tej rośliny nie mają więc trudności z pobieraniem z gleby składników pokarmowych. Niewątpliwą zaletą soi jest również stosunkowo niedługo okres wegetacji. Trwa on około 130 dni. Wśród porad dla rolników, które znajdują się na blogach rolniczych i stronach internetowych nie brakuje informacji o tym, że sadzenie soi jest niezwykle korzystne w świetle nowych przepisów unijnych. Rolnicy, którzy sadzą soję mogą liczyć na dotacje, jako, że sadzenie tej rośliny przemawia za tym, że rolnik posiada uprawy proekologiczne.

Jakie są wymagania soi?

     Soja, jako roślina strączkowa wymaga ciepła. Bardzo szkodliwe są dla niej przymrozki, nawet te niewielkie. Ponadto, roślina ta preferuje gleby żyzne, a także zasobne w wilgoć. Gleby zbyt suche oraz zbite utrudnią wzrost sadzonek. Należy pamiętać o dwóch trudnych okresach w uprawie soi. Pierwszy z nich dotyczy rzecz jasna okresu od siewu do wschodu. Część sadzonek zostanie uszkodzona z powodu przymrozków, część nasion zgnije. Kolejnym trudnym okresem będzie okres, w którym roślina kwitnie. Jeśli temperatura powietrza nie utrzyma się na odpowiednim poziomie, soja może zakwitnąć zbyt wcześnie lub zbyt późno. Oczywiście każdego rolnika, który chce uprawiać soję powinny zainteresować porady dla rolników. Dzięki nim rolnik dowie się, że soję warto sadzić na glebach, na których wcześniej rosły zboża średnio zasobne w azot.